Pomysły na zimowe kanapki

Kiedy przychodzi zima, mówię nie kanapce z supermarketowym ogórkiem…
Do każdego z poniższych bezglutenowych chlebów Schära, proponuję cztery różne wariacje kanapek. Mam nadzieję, że i wam posmakują i zostaną z wami do czasu nowalijek ;-)
Bezglutenowy chleb krojony Pan Blanco
Delikatna struktura tego białego chleba, sprawia, że Pan Blanco idealnie pasuje do wszystkich słodkich propozycji kanapkowych. Nie zdominuje żadnego smaku.
Bezglutenowy chleb krojony Pan Multigrano
To mój uniwersalny faworyt! Świetnie komponuje się zarówno ze słonymi i słodkimi dodatkami, a obecność ziaren podnosi zawartość zdrowego błonnika.
Bezglutenowy chleb wiejski Pan Rustico
Dla fanów chleba na zakwasie i wytrawnych kanapek! Jego charakterystyczny smak genialnie łączy się ze słonymi dodatkami, dodając rustykalną nutę od siebie.
Bezglutenowe chleby Schär

Chleb Schär Pan Blanco

Serek wiejski z dżemem
W połączeniu z serkiem wiejskim (można również użyć zwykłego białego twarogu) sprawdzi się dowolny dżem. Ja najczęściej używam z czerwonej porzeczki lub gruszkowego. Gotową kanapkę polecam posypać uprażonym słonecznikiem!


Masło orzechowe (opcja wegańska)
Kto nie lubi masła orzechowego? No kto?Ja niestety należę do grupy, która uważa jeza ósmy cud świata. Do masełka dorzucić borówkilub pestki granatu (albo i jedno… i drugie ;-)i voilà! Przepyszna wegańska przekąska gotowa.

Jogurt grecki z orzechami
Pamiętam jak w dzieciństwie zajadałam się homogenizowanym serkiem z bułką. Wierzcie lub nie, ale ta kanapka smakuje jak deser… To dobry pomysł, kiedy nachodzi nas ochota na bezglutenowe słodkie małe co nieco, a w szafkach pustki. Składniki? Łyżka jogurtu greckiego na spód, rozdrobnione dowolne orzechy i miód. Prosto i pysznie.

Nutella z bananem
Kolejna opcja deserowa na śniadanie ;-) Wydaje mi się, że nie muszę dodawać nic od siebie. Niebo w gębie, moi drodzy. Niebo.

Bezglutenowe chleby Schär

Chleb Schär Pan Multigrano

Domowe pesto z rukoli z żółtym kozim serem
Chleb Multigrano i to pesto są dla siebie stworzeni! Jeśli jesteś fanem lekko ostrzejszych smaków polecam wypróbować (również z płatkami chilli).

Pesto z rukoli:
100 g rukoli
30 g uprażonych pestek słonecznika
1 ząbek czosnku
2 łyżki oliwy
sól morska

Rukolę umyj i wrzuć do blendera, dodaj pestki słonecznika, rozgnieciony ząbek czosnku, oliwę oraz sól. Zmiksuj na jednolitą masę.

Dżem figowy z camembertem i winogronem
Oczywiście ten winogron to tylko w sezonie, ale jeśli macie dostęp do dobrej jakości winogrona polecam spróbować. Prawdziwa rozkosz dla zmysłów. A jeśli lubisz połączenie fig z serem, poniżej znajdziesz inną, równie wyśmienitą propozycję z chlebem Rustico i suszonymi figami.


Awokado z pomidorkami koktajlowymi
i bazylią (opcja wegańska)

Trochę lata w środku zimy, idealne połączenie
jeśli zatęsknisz za kolorami na talerzu ;-)


Pasta kalafiorowo-fasolowa (opcja wegańska)
Super pożywna i sycąca! Idealna na zimowe dni.

1 mała głowa kalafiora
1 łyżka oleju słonecznikowego lub oliwy
sól i pieprz
1-2 ząbki czosnku
puszka białej fasoli (odsączona)
natka pietruszki

Kalafior podziel na różyczki i wyłóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Dodaj obrane zabki czosnku. Oprósz solą, pieprzem i skrop olejem. Piecz w 200°C przez około 20 minut, aż kalafior będzie miękki. Przestudź. Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze. Podawaj koniecznie ze sporą ilością natki pietruszki.

Bezglutenowe chleby Schär

Chleb Schär Pan Rustico

Szpinak z jajkiem na półtwardo
Jedna z moich ulubionych propozycji, kiedy mam ochotę na coś na ciepło (i szybko). Na patelnię wrzuć łyżkę masła lub oliwy, dodaj dwie porządne garście szpinaku (używam szpinaku typu baby). Smaż, aż szpinak zmniejszy swoją objętość. Posól i popierz według uznania. Podawaj z ugotowanym na półtwardo jajkiem.


Pieczarki z awokado (opcja wegańska)
Punkt numer 1: pieczarki pokrojone w plasterki uduś na oliwie z ząbkiem czosnku. Punkt numer 2: na kromce Rustico rozsmaruj dojrzałą ćwiartkę awokado (lub wersji niewegańskiej masła). Punkt numer 3: dodaj kiełki, sól, pieprz i gotowe!


Pasta z czerwonej soczewicy
z suszonymi pomidorami (opcja wegańska)

Alternatywa dla pasty kalafiorowo-fasolowej. Potrzebujesz:

200 g ugotowanej czerwonej soczewicy
50 g suszonych pomidorów (bez oleju)
1 cebulka
100 g pieczarek
2 łyżki oleju słonecznikowego lub oliwy
2-3 łodyżki tymianku lub 1 łyżeczka suszonego
sól i pieprz

Pomidory zalej wrzątkiem na 15 minut, odsącz i zblenduj. Cebulkę zeszklij na łyżce oleju, dodaj pokrojone pieczarki i listki tymianku. Przypraw solą i podsmaż ok. 10 minut. Wszystko zblenduj z ugotowaną soczewicą. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Smakuje wyśmienicie z kiszonymi ogórkami lub natką pietruszki.

Suszone figi z kozim białym serem
Dla fanów koziego serka to kanapka jak ze snów. Połączenie suszonych fig, orzechów włoskich i miodu. Cud, miód, mali.. figa ;-)

Następna edycja już na wiosnę.
Życzę smacznego!

Dżem z żurawiny
Alpejska zupa cebulowa z kozim serem


Napisz komentarz