Bezglutenowa tarta z agrestem
Spód tarty
Agrestowe nadzienie
Beza
|
PRZEPIS NA formę do tarty 26 CM
Zawiera:
|
Spód
1. W misce wymieszaj mąkę ziemniaczaną, kokosową i mielone migdały. 2. Dodaj syrop z agawy, olej kokosowy (powinien być w formie stałej) i wodę. Wymieszaj, aż powstanie miękka i lepka masa. 3. Na formę równomiernie wyłóż wyrobione ciasto, wylepiając spód i boki formy. 4. Formę włóż na 30 minut do lodówki.
Agrestowe nadzienie
1. W garnuszku umieść agrest, cukier i sok z cytryny. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż cukier się rozpuści, a agrest puści sok i zmięknie. 2. Na sitku odcedź sok od owoców. 3. Sok wymieszaj dokładnie z mąką kukurydzianą, do uzyskania jednolitej masy. 4. Z powrotem połącz sok z odcedzonym agrestem i energicznie mieszając doprowadź do zagotowania. Mieszaj jeszcze przez chwilę, aż masa zgęstnieje. Odstaw do przestudzenia.
Beza
1. Do dużej miski wlej białka i zacznij ubijać, zwiększając obroty miksera. Jak tylko białka nieco się spienią dodaj sól. 2. Stopniowo dodawaj po łyżce cukru pudru, nie przerywając miksowania. Białka powinny być sztywne i błyszczące. 3. Pod sam koniec ubijania dodaj mąką ziemniaczaną i ubijaj na wolnych obrotach przez kilkanaście sekund.
Tarta
1. Na spód wyłóż agrestowe nadzienie, a na nie ubite białka. 2. Umieść w piekarniku rozgrzanym do 180˚C i piecz przez 10 minut. 3. Następnie zmniejsz do 140˚C i piecz dodatkowe 40-50 minut – do momentu kiedy wierzch bezy będzie przyrumieniony i chrupki. Wystudź w stygnącym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach. Przechowuj w lodówce.
Witam, czym można zastąpić agrest? Jeżeli użyję śliwek, to także najpierw przygotować masę, czy korzystać z surowych owoców. Byłabym wdzięczna za podpowiedź, bo teraz nie zdobędę agrestu.
Koniecznie ugotować śliwki wcześniej (pokroiłabym je jednak na mniejsze kawałki, minimum ćwiartki :-)